شیر کاکائو بخوریم یا نخوریم؟

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  آرشیو مطالب

  برچسب ها

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین، شیر و لبنیات از ۴ هزار سال قبل از میلاد به عنوان غذا و نوشیدنی مهم شناخته شده بودند. نقش‌های سنگ‌های غارهایی که انسان‌های اولیه در آن زندگی می‌کردند، مراحل آماده سازی و مصرف شیر و لبنیات را به تصویر در آورده اند. در کتاب‌های مقدس نیز به مومنان وعده باغ‌هایی که نهرهای شیر در آن روان است، داده شده که نشان دهنده اهمیت شیر برای مردم آن زمان است.

  امروزه اهمیت مصرف کافی شیر به خوبی ثابت شده است. در هرم راهنمای غذایی و نوشیدنی که راهنمایی برای حفظ سلامت تغذیه می‌باشد، لبنیات به عنوان یکی از ۵ گروه مهم غذایی آمده که مصرف روزانه ۲ تا ۳ واحد از آن توصیه شده است. آکادمی‌کودکان در آمریکا نیز مصرف ۵ واحد لبنیات در روز را برای نوجوانان ضروری دانسته است. لبنیات تامین کننده بخش مهمی‌از مواد مغذی ضروری برای همه گروه‌های سنی هستند و مصرف این گروه غذایی از کودکان تا سالمندی توصیه شده است.

  تنوع لبنیات به منظور تامین ذائقه و افزایش مصرف آن در حال افزایش است. لبنیاتی با درصد چربی متفاوت، کم لاکتوز یا بدون لاکتوز، غنی شده و… امروزه در دسترس هستند. اگر چه تنوعی از شیرهای طعم دار مثل شیر توت فرنگی، شیر عسل، شیر قهوه، شیر خرما و … در دسترس هستند، اما شیر کاکائو هنوز مطلوب ترین شیر است که در این مقاله در مورد آن صحبت خواهد شد.

  شیر کاکائو شیری است که به آن شکلات یا کاکائو و شیرین کننده اضافه شده است. کاکائو محصولی است که از ۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح مصرف می‌شده و امروزه به دلیل اثرات آنتی اکسیدانی مورد توجه قرار گرفته است. کاکائو غنی از زیر گروه‌هایی از فلاوونوئیدها است که به عنوان فلاونول نامیده می‌شوند و خاصیت آنتی اکسیدانی دارند. خاصیت آنتی اکسیدانی کاکائو عمدتاً ناشی از ترکیباتی مثل اپی کاتچین، کاتچین و پروسیانیدین است. اگر چه اندازه گیری زیست دسترسی فلاوونوئیدها در انسان مشکل می‌باشد، اما مصرف کاکائو در انسان همراه با افزایش سلامت گزارش شده است.

  کاهش خطر بیماری قلبی با مصرف شیر کاکائو
  کاکائو فعالیت تنظیمی‌بر ترشح میانجی گرهای التهابی از ماکروفاژها و دیگر لوکوسیت‌ها در خارج بدن نشان داده و مصرف طولانی مدت آن در موش‌ها موجب بهبود عملکرد ایمنی روده ای و سیستماتیک شده است، بنابراین گفته می‌شود که کاکائو بر سلول‌های ایمنی اثر تنظیمی‌دارد.

  کاکائوی غنی از فلاوونوئید، موجب بهبود عملکرد اندوتلیال می‌شود و خطر بیماری‌های قلبی- عروقی را کاهش می‌دهد. اثرات مفید کاکائو بر بهبود مقاومت انسولین و بنابراین کنترل قند خون در حال بررسی است. کاکائو احتمالا از طریق فعال سازی اکسید نیتریک، اثرات آنتی اکسیدانی و ضدالتهابی ایجاد می‌کند که موجب کاهش فشار خون و بهبود عملکرد عروق و پلاکت‌ها می‌شود و بدین وسیله خطر بیماری‌های قلبی- عروقی را کاهش می‌دهد. کاهش خطر بیماری‌های قلبی- عروقی، ممکن است از طریق ممانعت از تجمع پلاکت‌ها و اکسیداسیون LDL نیز اعمال شود.

  شیر کاکائو نوشیدنی ضد افسردگی
  مدت‌ها است که مصرف شکلات با شادی و لذت مرتبط بوده است. این ماده در متابولیسم سروتونین، دوپامین و اندورفین که در ایجاد شادی و آرامش دخیل هستند، مشارکت می‌کند. استفاده از کاکائو به عنوان آرامبخش و ضد افسردگی تحت بررسی است و در گذشته به عنوان دارو کاربرد داشته است.

  البته باید توجه داشت که همه این اثرات به کاکائوی خالص نسبت داده شده، اما از آن جایی که فلاوونوئیدهای کاکائو طعم تلخی دارند، هنگام استفاده از آن در صنایع غذایی فرآیندهایی انجام می‌شود که ممکن است موجب کاهش فلاوونوئیدها و بنابراین اثرات مفید کاکائو شوند.

  به علاوه غذاهای حاوی کاکائو معمولا حاوی مقادیر بالایی شکر و چربی هستند و در نتیجه کالری بالایی دارند که هر سه مورد ممکن است برای سلامتی برخی از ما مُضر باشد.

  شیر کاکائو حاوی مقادیری از کاکائو است که ممکن است اثرات گزارش شده برای کاکائو را به همراه داشته باشد.

  مشابه شیرهای بدون طعم، شیرکاکائو نیز ارزش تغذیه ای عالی دارد به طوری که ۸ انس آن که معادل یک لیوان است تامین کننده ۳۵ درصد از ۸۰۰ میلی گرم کلسیم توصیه شده برای کودکان ۴ تا ۸ ساله است.

  هر لیوان شیر کاکائوی کم چرب ۱۵۸ کالری دارد

  محتوای مواد مغذی شیر کاکائوی کامل، کم چرب و بدون چربی، مشابه انواع مشابه شیرهای بدون طعم است، به جز این که محتوای کربوهیدرات و کالری آن بالاتر است، زیرا برای طعم بهتر به آن ساکاروز یا سایر شیرین کننده‌ها اضافه می‌شود. به طور کلی هر لیوان شیر کاکائو حدود ۶۰ کیلو کالری بیشتر از انواع بدون طعم خود انرژی دارد، بنابراین هر لیوان شیر کاکائوی کم چرب ۱۵۸ کیلو کالری، دو درصد چربی ۱۷۹ کیلو کالری و شیرکاکائوی کامل ۲۰۸ کیلوکالری انرژی تامین می‌کند.

  افزایش کلسیم و پروتئین در کودکان با مصرف شیر طعم‌دار
  شیرکاکائو نوشیدنی با ارزش و مطلوب کودکان است. در یک تحقیق مشخص شد که ۹۱ درصد کودکان ۸ تا ۱۳ ساله شیر کاکائو را دوست دارند و ۵۷ درصد کودکان شیر کاکائو را به شیر سفید ترجیح می‌دهند. مصرف شیر کاکائو به عنوان بخشی از برنامه تغذیه در مدرسه، از هدر دادن شیر توسط کودکان جلوگیری می‌کند. از آن جایی که کودکان شیرکاکائو را دوست دارند، سرو آن در مدارس مصرف لبنیات را افزایش می‌دهد و از دور ریختن شیر توسط کودکان می‌کاهد. مصرف شیرهای طعم دار در کودکان موجب می‌شود که دریافت کلسیم و پروتئین افزایش یابد، زیرا شیر جایگزین نوشیدنی‌های دیگر مثل نوشابه‌های گازدار می‌شود.

  برخی از والدین نگران افزایش خطر پوسیدگی دندان در کودکان، متعاقب مصرف شیرکاکائو هستند، اما باید یادآور شد که خطر پوسیدگی دندان در کودکان مصرف‌کننده شیرکاکائو به دلیل چربی، کلسیم و فسفر شیر، کمتر از کودکانی است که میان وعده‌هایی مثل چیپس و کلوچه مصرف می‌کنند.

  کودکی دوره ای است که باید کلسیم کافی مصرف شود تا استخوان‌ها به حداکثر چگالی خود برسند. افزایش چگالی استخوان، مهم ترین راه پیشگیری از پوکی استخوان در سالمندی است. از آن جایی که شیرکاکائو برای کودکان مطلوب تر است، به نظر می‌رسد با افزایش مصرف آن، می‌توان دریافت کلسیم را در کودکان به خوبی ارتقا داد. البته باید توجه داشت که شیر کاکائو حاوی مقادیر بالاتری از انرژی است و شیرکاکائوهای موجود در کشور ما اغلب از نوع پُرچرب هستند، بنابراین توصیه می‌شود دریافت شیر در بزرگسالی از انواع دیگر شیر یا شیرکاکائوهای تهیه شده در منزل باشد.

  منبع: تیک

  نویسنده : نیلوفر ابی بازدید : 1 تاريخ : سه شنبه 24 بهمن 1396 ساعت: 5:24
  برچسب‌ها :
  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها