چهارمین دوره مسابقات کشوری باریستا | بلاگ

چهارمین دوره مسابقات کشوری باریستا

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

روزهای ۱۷ تا ۲۱ اردی‌بهشت ۹۷ باغ موزه قطر میزبان خواهد بود.

آیکافی – این مسابقات در حاشیه‌ی دومین جشنواره و نمایشگاه ملی «کافه مقصد گردشگری شهری» برگزار خواهد شد.

در اطلاعیه‌ای که در صفحه‌ی اینستاگرام انجمن باریستاهای ایران منتشر شده آمده که این مسابقات با حضور سرداور جهانی و مطابق قوانین مسابقات جهانی باریستا برگزار می‌شود و نفر نخست این مسابقات به آمستردام هلند اعزام خواهد شد. همچنین در این اطلاعیه می‌خوانیم: «حتا اگر تا آن زمان مجوز رسمی حضور نماینده ایران در مسابقات جهانی صادر نشود، پرچمدار ایران به‌عنوان والنتیر [نیروی داوطلب] در برگزاری مسابقات به این رویداد اعزام خواهد شد.»

چند ماه پیش در پی ادغام دو انجمن قهوه تخصصی آمریکا و اروپا که به اعمال تحریم‌های انجمن جهانی قهوه تخصصی علیه مسابقات ملی و دوره‌های آموزشی این انجمن در ایران انجامید، نام ایران از وب‌سایت WCE حذف شد. به این ترتیب حضور رسمی نماینده‌ی ایران در مسابقات جهانی باریستا در آمستردام هلند در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

انجمن باریستاهای ایران (IBG) به‌عنوان نماینده‌ی نهاد جهانی رویدادهای قهوه (WCE) تاکنون برگزاری سه دوره مسابقات ملی باریستا و ۲ دوره مسابقات ملی لاته آرت را در کارنامه‌ی خود دارد. انجمن باریستاهای ایران از پاییز ۱۳۹۳ شروع به‌کار کرده اما در مهرماه ۱۳۹۵ اعلام شد که این انجمن از این پس زیر نظر انجمن غیرانتفاعی «ترویج خوراک و نوشیدنی» فعالیت می‌کند. عضوگیری رسمی انجمن خوراک و نوشیدنی (Iran FBA) با گذشت نزدیک به یک سال و نیم از شروع فعالیت، چند هفته‌ی پیش (در بهمن ۱۳۹۶) آغاز شد. با این‌حال تا لحظه‌ی تنظیم این خبر امکان عضویت و ثبت‌نام در انجمن ترویج خوراک و نوشیدنی در وب‌سایت این انجمن فعال نیست.

از طرفی تاریخ برگزاری انتخابات انجمن ترویج خوراک و نوشیدنی به شهریورماه ۱۳۹۷ موکول شده است!

طی سال‌های گذشته انتقادات فراوانی نسبت به عملکرد انجمن باریستاهای ایران (IBG) مطرح بوده. موضوعاتی نظیر شفافیت مالی این انجمن، برگزاری انتخابات و شیوه‌ی مدیریتی آن از جمله‌ی این انتقادات بوده است.

با این اوصاف برگزاری چهارمین دوره‌ی مسابقات “ملی” باریستا در حالی مطرح می‌شود که نه حضور رسمی نماینده‌ی ایران در مسابقات جهانی قطعی‌ست و نه ساختار مدیریتی انجمن برگزارکننده‌ی این مسابقات دمکراتیک و برآمده از انتخابات است.

مسابقات ملی باریستا باغ موزه قصر


آموزش قهوه و باریستا
...
نویسنده : نیلوفر ابی بازدید : 14 تاريخ : سه شنبه 15 اسفند 1396 ساعت: 6:56