ترجمه کتابی درباره برشته‌کاری قهوه به زبان فارسی

ساخت وبلاگ
چکیده : کتاب «تلفیق و تنظیم نمودار طعم و عطر قهوه» نوشته‌ی راب هوس تا پایان خردادماه امسال با ترجمه‌ی سعید... با عنوان : ترجمه کتابی درباره برشته‌کاری قهوه به زبان فارسی بخوانید :

آموزش <strong>قهوه</strong> و باریستا

آموزش قهوه و باریستا

کتاب «تلفیق و تنظیم نمودار طعم و عطر قهوه» نوشته‌ی راب هوس تا پایان خردادماه امسال با ترجمه‌ی سعید عبدی‌نسب و هومن ثنایی به بازار عرضه می‌شود.

آیکافی – این کتاب که دربردارنده‌ی تجربیات نویسنده در زمینه‌ی برشته‌کاری قهوه و دست‌کاری طعم و عطر است، برای اولین بار به فارسی ترجمه می‌شود. نسخه‌ی نخست این کتاب در سال ۲۰۱۵ منتشر شده و تاکنون به ۳ زبان دیگر ترجمه شده است.

کتاب «تلفیق و تنظیم نمودار طعم و عطر قهوه؛ مانیفست یک برشته‌کار» با اجازه‌ی کتبی نویسنده به فارسی برگردانده شده و با قیمت ۴۰هزار تومان از طریق نشر عینک در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.

سعید عبدی‌نسب از مترجمان این کتاب به آیکافی می‌گوید: «همیشه برایم دغدغه بوده که چرا آموزش قهوه باید در انحصار اشخاص باشد و چه‌طور می‌شود این دانش را به‌راحتی در دسترس دیگران قرار داد. چند صفحه‌ای که از کتاب تلفیق و تنظیم نمودار طعم و عطر قهوه اثر راب هوس ورق زدم، مطمئن شدم که این کتاب باید ترجمه شود.»

او ادامه می‌دهد: «پیشنهاد ترجمه‌ی کتاب را با نویسنده مطرح کردیم و او با وجود سود مالی پایینی که به مولف می‌رسد، پیشنهاد ما را با آغوش باز پذیرفت.»

راب هوس در یادداشتی بر ترجمه‌ی این کتاب نوشته: «حالا فارسی‌زبانان می‌توانند با تجربیات من در برشته‌کاری قهوه آشنا شوند و دست‌کاری‌های طعمی را مورد آزمون قرار دهند. خوشحالم که بخشی از صنعت قهوه تخصصی هستم و می‌توانم لذتی مشترک را با آدم‌هایی در سراسر دنیا که هیچ‌وقت ندیده‌ام‌شان تجربه کنم.»

راب هوس

یادداشت و امضای راب هوس

در مقدمه‌ی این کتاب می‌خوانیم:

در تعریف جنبه‌های ویژه رویکرد من به برشته‌کاری قهوه، بیش از پیش به دنبال فلسفه یا الگویی هستم. فلسفه‌ی من با این ایده آغاز می‌شود که برشته‌کاری قهوه، فرآیندی قابل‌تعریف و قابل‌فهم است که می‌توان برای آن فرضیه‌ای یکپارچه در نظر گرفت. این بدین معنا نیست که همه‌ی جزئیات به‌خصوص که نقشی را در توسعه طعم قهوه بازی می‌کنند، می‌توانند کاملا فهمیده یا پیش‌بینی شوند. در عوض گرایش‌های مشترک توسعه قهوه در تمام قهوه‌ها وجود دارد و با فهم بیشتر این گرایش‌ها می‌توان تصمیم‌های آگاهانه و هوشمندانه‌ای گرفت.

همان‌طور که مایکل سیوز در کتاب «تکنولوژی قهوه» می‌گوید: «اگرچه قهوه‌های سبز در کیفیت فیزیکی و شیمیایی با یکدیگر متفاوت‌اند، تغییرات فیزیکی و شیمیایی که در طول برشته‌کاری دست خوش آن‌ها هستند، یکسانند گرچه در مقدار متفاوت‌اند.» بنابراین زمان و تلاش من، بر یادگیری این‌که چطور می‌توان به گونه‌ای متناسب، منحنی برشته‌کاری را واسازی کرد و اجزای آن را فهمید و سپس با اعمال کردن روش علمی، منحنی را دستکاری کرد تا تغییرات را در طعم قهوه به وجود آورد، متمرکز شده است.

این کتاب در ۱۰ فصل تنظیم شده است:

  • مانیفست
  • الگوی متفاوت
  • اهمیت پیدا کردن قهوه سبز مناسب
  • به سمت آغاز واکنش ‌شیمیایی
  • واکنش مایلارد
  • زمان توسعه
  • شروع ترق اول و‌ پایان برشته‌کاری
  • درجه‌ی کاراملیزه شدن / تفکافت
  • افزایش فشار در دانه‌ی قهوه در طول برشته‌کاری
  • تغییر طعم

آموزش قهوه و باریستا
...
نویسنده : نیلوفر ابی بازدید : 38 تاريخ : پنجشنبه 27 ارديبهشت 1397 ساعت: 22:58