با گذشت ۳ ماه پرونده تخلف برند چای معروف باز است

ساخت وبلاگ
چکیده : به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین، در پی اطلاع از توزیع محموله‌ای از چای بسته‌بندی آلوده به جوش... با عنوان : با گذشت ۳ ماه پرونده تخلف برند چای معروف باز است بخوانید :

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین، در پی اطلاع از توزیع محموله‌ای از چای بسته‌بندی آلوده به جوش شیرین در مشهد در اسفندماه سال ۱۳۹۶ پرونده‌ای در دستگاه قضایی تشکیل شد که با توجه به مستندات ارائه شده، دستور قضایی صادر و با ابلاغ دستور به معاونت بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خراسان رضوی خواسته شد به صورت ویژه موضوع عرضه چای آلوده تحت پیگیری قرار گیرد. با وجود این که قرار بود جواب آزمایش در اسفندماه ۱۳۹۶ اعلام شود؛ اما با گذشت نزدیک به سه ماه نهایتا جواب آزمایش در اواخر هفته گذشته اعلام شد.

معاون امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادستان خراسان رضوی با اشاره به اینکه نمونه‌های مختلفی از چای موجود در سطح شهر مشهد برای آزمایشگاه ارسال شد تا مورد آزمایش قرار گیرد، گفت: جهت راستی آزمایی جواب آزمایش با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت، نمونه‌ای آغشته به جوش شیرین نیز در بین نمونه‌های داده شده به آزمایشگاه ارسال شد. نهایتا پس از آزمایش‌های تکمیلی جواب آزمایش در اواخر هفته گذشته اعلام شد و آزمایشگاه اعلام کرد که هیچ یک از نمونه‌های ارسال شده آلوده به جوش شیرین نیست که این جواب خود تردیدی بین مراجع پیگیر به وجود آورد و نشان‌دهنده تخلف صورت گرفته به صورت سهوی یا عمدی در آزمایشگاه است، چراکه در صورت صحت آزمایش‌ها می‌بایست حداقل نمونه‌ای که توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت به جوش شیرین آغشته شده بود، شناسایی می‌شد.

محمد بخشی محبی افزود: در این راستا برای مشخص شدن جواب قطعی و انجام آزمایش مجدد نمونه‌ها به دو آزمایشگاه با هویت پنهان در استان‌های دیگر ارسال شد.

وی بیان کرد: تا زمانی که حکم قطعی صادر نشود، اعلام هویت برند متخلف قانونی نیست و تاکنون مورد مشابهی از آلودگی از برندی که تخلف بر وی واردشده، اعلام نشده است، ما و دیگر مراجع پیگیر نیز به دنبال کشف واقعیت این پرونده هستیم.

معاون امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادستان خراسان رضوی اظهار داشت: از آنجایی که سلامت مردم بسیار حائز اهمیت است، هر محموله به محض ورود به استان توسط دستگاه‌های نظارتی استان مورد آزمایش و کنترل قرار می‌گیرد و تخلف صورت گرفته نافی نظارت دستگاه‌های نظارتی نیست.

کیانوش جهان پور سرپرست روابط عمومی‌و سخنگوی سازمان غذا و دارو نیز درباره اینکه چرا جواب آزمایش چای آلوده با تأخیر اعلام شده، گفت: جواب آزمایش چای آلوده چند روز به طول می‌انجامد. پس از تشکیل پرونده و ارجاع درخواست به آزمایشگاه‌ها مراحل فنی و کارشناسی نمونه‌ها آغاز می‌شود. رپید تست (Rapid Test) یا آزمایش سریع جهت تشخیص فوری آزمایش است و روند تشخیص اولیه را به سرعت کوتاه می‌کند. روند آزمایش نوشیدنی‌ای همچون چای کمتر از یک هفته مشخص می‌شود؛ اما با این وجود طی مراحل حقوقی برای اعلام گزارش نهایی از دلایل تأخیر در اعلام گزارشات است.

توجه به سلامت مواد غذایی و نوشیدنی از اوجب واجبات است و باید توسط دستگاه‌های مسئول این قضیه به جد دنبال شود. نکته مهم در این میان آن است که با وجود گذشت سه ماه از پید اشدن چای آلوده، صحت و سقم آلودگی هنوز در‌هاله ای از ابهام قرار دارد و این امر نشان می‌داد که سلامت مصرف‌کنندگان آن چنان که باید و شاید در صدر اولویت‌های مسئولان نیست؛ لذا مسئولان باید با اعلام هرچه سریعتر جواب تخلف یا عدم تخلف برند چای مذکور، جوابی روشن به اذهان عمومی‌بدهند.

منبع: روزنامه سبزینه

...
نویسنده : نیلوفر ابی بازدید : 29 تاريخ : چهارشنبه 2 خرداد 1397 ساعت: 23:04