دلالان از فروش پت در کشورهای همسایه چقدر سود می‌کنند؟ | بلاگ

دلالان از فروش پت در کشورهای همسایه چقدر سود می‌کنند؟

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین  احمد مهدوی ابهری دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی: پتروشیمی‌ها طبق روال سابق مواد را عرضه می‌کنند اما تقاضا در چهارماه اول امسال نسبت به مدت مشابه پارسال حدود ۳ و نیم برابر بالا رفته است.

ابهری گفت:آیا تولید ما ۳۵۰ درصد بالا رفته است؟ کارخانه‌ها افزایش پیدا کرده است؟ چرا کسی نمی‌پرسد این کارخانه‌ها، یک شبه از کجا بوجود آمدند؟ چراکسی نظارت نمی‌کند؟ این چه ظلمی‌است که درحق مردم و تولیدکنندگان می‌شود؟

وی افزود: دلیل این موضوع وجود رانت است. یک عده دلال وارد بورس شده اند و مواد را می‌خرند و با سه یا چهار برابر قیمت می‌فروشند و با خریدهای سنگین مانع رسیدن محصول به دست تولید کننده واقعی در بخش پایین دستی صنعت پتروشیمی‌می‌شوند.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی، افزایش قیمت مواد اولیه صنایع تکمیلی و پایین دستی پتروشیمی‌را دلیل جولان دلالان در بورس کالا دانست و گفت : پتروشیمی‌ها هیچ کاهشی در عرضه مواد اولیه نسبت به سال گذشته نداشته اند اما در چهار ماه نخست امسال تقاضا برای مواد اولیه چهار برابر شده است.

وی گفت: در چهارماه اول سال گذشته تقاضا برای خرید مواد اولیه صنایع تکمیلی پتروشیمی‌یک میلیون و هشتصد هزارتن بوده اما در چهارماه امسال این رقم به چهار میلیون وپانصد هزار تن رسیده است .

دبیر کل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی‌اضافه کرد: به عنوان مثال، دلالان پت (PET) آب معدنی را به نرخ حدود ۶۸۰۰ هزار تومان از بورس کالا خریداری کرده و به قیمت ۱۳ تا ۱۶ هزار تومان در بازار آزاد یا کشورهای همسایه به فروش می‌رسانند.

مهدوی ابهری با تاکید براینکه سازو کار خرید وفروش در بورس کالا مشخص است گفت : فهرست متقاضیان مواد اولیه پتروشیمی‌در بورس کالا مشخص است پس از وزارت صنعت معدن و تجارت انتظارداریم خریداران محصولات پتروشیمی‌در بورس کالا را رصد کند و برای مقابله با فعالیت دلالان باید جلوی خرید شرکت‌هایی که پارسال خریدی نداشته و امسال خریدهای سنگین انجام می‌دهند، گرفته شود.

مهدوی ابهری افزود: اکنون دلالان با خرید محصولات پتروشیمی‌از بورس کالا اقدام به قاچاق آن به کشورهای همسایه مثل ترکیه ، افغانستان و عراق می‌کنند و حتی بازار صادراتی ایران را نیز خراب کرده اند.

وی اضافه کرد: اکنون بورس کالا به محل جولان دلالان تبدیل شده است و دولت باید فکری برای رفع این مشکل کند.ابهری گفت: وزارت صنعت کارهایی را شروع کرده و اقداماتی را انجام داده است اما کند است . حاکمیت باید سریعتر وارد شود و جلو این سوء استفاده‌ها را بگیرد.

...
نویسنده : نیلوفر ابی بازدید : 0 تاريخ : چهارشنبه 7 شهريور 1397 ساعت: 15:02