چرا نباید با یک برند نوشیدنی‌های متنوعی را به بازار عرضه کرد؟ | بلاگ

چرا نباید با یک برند نوشیدنی‌های متنوعی را به بازار عرضه کرد؟

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین برخی از کارشناسان بازارایابی مخالف تنواع محصول زیر چتر یک برند هستند و برای آن ادله ای اقامه می‌کنند. در ادامه این ادله را در یادداشت علیجاه شهربانویی از کارشناسان بازاریابی کشور پیگیری می‌کنیم. پیش از خواندن این یادداشت باید به شما متذکر شویم که نظر امثال آقای شهربانویی مخالفان جدی هم دارد.

*******

همانند روال گذشته نوشته دیگری از آقای آل ریز را برای مطالعه شما خوانندگان محترم کافه بازاریابی آماده کرده ام. همانطور که می‌دانید، او که به همراه دخترش لارا ریز یک شرکت مشاوره مدیریت را اداره می‌کند، بنیانگذار مکتب جایگاه یابی در بازاریابی است. شیوه‌های پیشنهادی او در مقاله‌ها و کتاب‌هایش به صورت کاملا عینی و عملی قابل استفاده برای کسب و کارهاست. در این نوشته او ریسک‌های تنوع می‌گوید. آنچه که متاسفانه در کشور ما نیز بسیار زیاد مورد استقبال قرار می‌گیرد و باعث سردرگمی‌مشتریان و نهایتا افول کسب و کار می‌گردد.

چرا ایجاد گزینه‌های انتخابی بیشتر نتیجه‌اش سود کمتری است؟

پیش از راه‌اندازی «دایت کولا» (diet cola)، هیچکسی نگران کالری در کوکاکولا نبود. اما اکنون همه نگران میزان کالری آن هستند.

دایت کوک مصرف‌کنندگان کولا را با معمای غیرقابل‌حلی مواجه کرده است. کوکاکولای عادی، کالری بسیار زیادی دارد. دایت کوک طعم خوبی ندارد. پس چرا باید یکی از آن دو را نوشید؟

جای تعجب ندارد که مصرف سرانه‌ی نوشابه‌های گازدار (بدون الکل) در آمریکا ۱۲ سال پی‌در‌پی کاهش یافته است.

فرض کنید مونسانتو یا یکی از شرکت‌های کشاورزی راهی برای کشت سیب‌های رژیمی‌پیدا می‌کرد. آیا این مسئله می‌توانست فروش سیب را افزایش دهد؟ من فکر می‌کنم که نه نمی‌توانست. اگر سیب رژیمی‌وارد بازار شود، مطمئن باشید که مشتریان به میزان کالری سیب توجه می‌کنند. (یک سیب معمولی ۹۵ تا کالری دارد و ۷۳% از آن کالری مربوط به قندش است).

در ریاضیات مربوط به بازاریابی، یک سیب به‌علاوه‌ی یک سیب رژیمی‌برابر است با سه چهارم یک سیب.

کوکائین مسئله‌ی مهم دیروز بود اما امروز مسئله‌ی قند به موضوع مهمی‌تبدیل شده است.

زمانی که شرکت کوکاکولا با بحران مصرف کوکائین ( شبهه ای در مورد وجود کوکایین در نوشابه کوکاکولا- در نوشابه‌هایش روبرو شد، چکاری انجام داد؟

آیا دو نوع از کوکاکولا را معرفی کرد؟ یکی با کوکائین یکی بدون آن؟ البته که چنین نبود.

کوکاکولا باید همان تصمیمی‌را امروز بگیرد که بیش از صد سال پیش گرفته بود.

کاهش کولاهای حاوی قند به شرکت این اجازه را می‌دهد تا برنامه‌های بازاریابی‌اش را با این پیام واقعی پیش ببرد: کوکاکولا، نوشیدنی واقعی بدون کالری.

آیا شرکت این کار را انجام می‌دهد؟ احتمالا نه چنین کاری را انجام نمی‌دهد. بسیاری از شرکت‌ها در آمریکا مشتری‌گرا هستند. و اگر مشتری‌گرا باشید، خودتان کسب و کارتان را پیش نمی‌برید بلکه این مشتری است که آن را پیش می‌برد و شرکت از مشتری پیروی می‌کند.

اما گاهی اوقات شرکت‌ها خودشان کسب و کارشان را پیش می‌برند.

...
نویسنده : نیلوفر ابی بازدید : 0 تاريخ : جمعه 9 شهريور 1397 ساعت: 4:09