شرح کامل و آموزنده استراتژی استارباکس برای ورود به بازار چین

ساخت وبلاگ
چکیده :  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین تحقیقات بازار, در بطن بسیاری از استراتژی,‌های ورود, به ب... با عنوان : شرح کامل و آموزنده استراتژی استارباکس برای ورود به بازار چین بخوانید :

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین تحقیقات بازار, در بطن بسیاری از استراتژی,‌های ورود, به بازاری است که استارباکس, اتخاذ می‌کند. این مطلب به بررسی چگونگی تقویت شدن ورود استارباکس به بازارهای چین توسط تحقیقات بازار می‌پردازد.

استراتژی کسب و کار بین المللی استارباکس

ورود استارباکس به بازارهای در حال ظهور و توسعه یافته از طریق تحقیقات بازار مشخص می‌شود. استارباکس به این منظور تحقیقاتی را اجرایی کرد تا به درک و برداشتی عمیق تر از بازارهای چین دست پیدا کنند و ببینید که عملکرد نظام سرمایه داری در جمهوری خلق چین به چه شکلی است؟ کشور چین شامل بازارهای منطقه ای مبتنی بر منطقه می‌شود که فاکتوری به حساب می‌آید که تحقیقات بازار را برای, بازگشایی فروشگاه‌ها و فرانچیزها در چین حیاتی می‌سازد.

یک درک عمیق از قوانین حقوق سرمایه‌های معنوی برای موفقیت در ورود به بازارهای در حال ظهور بسیار مهم و حیاتی است. استارباکس یک استراتژی ورود را تهیه کرد که به بازارهای غالب در چین می‌پرداخت که البته به جنبه عدم ایجاد اعتراض از جانب فرهنگ چینی در آن به شدت توجه شده بود.

به جای اتخاذ رویکرد مرسوم و قراردادی نسبت به تبلیغات و شیوه‌های ترفیع و ترویج – – که می‌توانست توسط مصرف کنندگان بالقوه چینی به عنوان رویکردی برای حمله کردن به فرهنگ نوشیدن چای در چین در نظر گرفته شود – – آنها تبلیغات خود را در فروشگاه‌هایی با ترافیک بسیار بالا و در دیدرس مردم قرار دادند.

علاوه بر این، استارباکس بصورت کامل,ا عمدی شروع به پر کردن شکاف موجود بین فرهنگ نوشیدن چای و نوشیدن قهوه توسط معرفی نوشیدنی‌هایی کرد که مواد اصلی تشکیل دهنده آنها مواد اصلی سازنده چای در چین بود.

استارباکس

نتایج تحقیقات . . .

نتایج تحقیقات بازار انجام شده، از توسعه استراتژی رقابتی بین المللی سازی استارباکس حمایت کرد. این استراتژی فراگیر و رقابتی ساخت و توسعه یک برند الهام بخش بود. مشتریان احتمالی استارباکس در چین می‌توانستند از قبل چیزی را ببینند و تصور کنند که استارباکس از آن تحت عنوان تجربه مقام سوم از آن یاد می‌کرد.

تجربه استارباکس بیانگر این موقعیت و جایگاه بود که به شدت برای علاقمندان به استانداردهای غربی جذاب بود و یا می‌خواستند در فرهنگ سنتی خود از نردبان رشد و ترقی بالا بروند. تحقیقات بازار اشاره داد که یکپارچگی برند برای مشتریان استارباکس بسیار مهم است. زمانی که استارباکس یک فروشگاه جدید را در یک بازار در حال ظهور افتتاح می‌کند، بهترین قهوه‌چی‌ها برای افتتاحیه و  همچنین آموزش قهوه چی‌های دیگر برای فعالیت آینده شعبه بعد از افتتاح رسمی‌به آن شعبه فرستاده می‌شوند.

تحقیقات بازار به محیط سیاسی بازار در حال ظهور می‌پردازد

تحقیقات بازار در این مورد به استارباکس کمک کرد تا ویژگی‌های سرمایه داری در جمهوری خلق چین را تشخیص دهند. طبقه میانه در بین جمعیت چین به سرعت استانداردهای غربی را به عنوان یک استاندارد قابل قبول طبقه بورژوا پذیرفتند. علاوه بر این، مصرف کنندگان چینی خرید کالاهای لوکس را به عنوان روشی به منظور پی گرفتن یک سبک زندگی با کیفیت می‌پذیرند. تحت تاثیر کمونیسم، مردم چین مصرف قابل توجه و آشکار را فاسد یا نشانگر عدم گرایش ناسیونالیستی یا ملی گرایی می‌دانند. سرمایه داری یا همان کاپیتالیسم در جمهوری خلق چین از تفکری در بین مردم حمایت می‌کند که حساسیت زیادی به وضعیت اجتماعی افراد داشته و علاقه بسیار زیادی به تقلید از سبک زندگی مصرف گرایانه و لوکس دارند.

شهر چنگدو  به عنوان یک نمونه . . .

حمایت دولت چین هم از مصرف و سبک زندگی لوکس خصوصا در برخی از شهرهای چین بسیار آشکار است. شهر درجه دو چنگدو به عنوان یک مطالعه موردی از حمایت آشکار دولت چین از کاپیتالیسم در این مطالعه مورد توجه قرار گرفته است.

شهر چنگدو به خودی خود تا حدودی از طرز فکر و زندگی مبتنی بر کاپیتالیسم حمایت می‌کند که وجود فروشگاه‌هایی مانند لوئیس ویتون و کارتیر در مرکز آن شاهدی بر این برداشت است. بر اساس اطلاعات انجمن صنعت خرده فروشی شهر چنگدو، فروشگاه‌هایی که تا حدود ۸۰% از اقلام آنها را برندهای لوکس بین المللی تشکیل می‌دهند در شهر چنگدو قرار دارند و شهر در این رابطه پس از پکن و شانگهای در رتبه سوم قرار دارد. درک اینکه چگونه این تمایل ملی نسبت به کالاهای لوکس به برند استارباکس می‌رسد، کار آنچنان سختی نیست، برند استارباکس که خود که با درجه خاصی از انحصار مشخص می‌شود.

حقیقات بازار خصوصیات محیط قانونی بازار در حال ظهور را آشکار می‌سازد

پی بردن به قوانین حقوق مالکیت معنوی و مسائل صدور مجوز و حق امتیاز در زمان برنامه ریزی ورود به بازارهای در حال ظهور بسیار حیاتی است. استارباکس از قوانین حمایت معنوی برای جلوگیری کردن از کپی شدن غیر قانونی برند خودش در چین استفاده کرده است.

این برند ۴ سال پس از باز کردن اولین قهوه خانه خودش در چین – در سال ۱۹۹۹ – تمامی‌نشان‌های تجاری خودش را در چین به ثبت رسمی‌رساند. از آن سال به بعد تعدادی از کسب و کارهای چینی در تلاشی برای کپی کردن مدل موفق استارباکس پا را از مرزهای قانونی فراتر نهاده اند.سازمان و ساختار عملیات جهانی استارباکس اطلاعات بسیار زیادی را از تحقیقات بازار انجام شده بدست آوردند. استراتژی‌های سازمانی به کار گرفته شده توسط استارباکس از تجربه‌های پیشین استارباکس در دیگر بازارهای در حال ظهور از این ایده که کشور چین شامل یک بازار یک دست و همگن تشکیل شده است بخوبی حمایت کرده و آن را می‌پذیرفت.

استراتژی‌های سازمانی به کار گرفته شده توسط برند استارباکس به برخی از بازارهای کشور چین توجه داشت. فرهنگ غالب در شمال چین به شدت با فرهنگ غالب در بخش‌های شرقی چین متفاوت است، همچنان که این تفاوت در تفاوت‌های موجود در قدرت خرید مصرف کننده در بخش‌های مرکزی چین کاملا قابل مشاهده است. این قدرت خرید مصرف کننده در بخش‌های مرکزی به شدت کمتر از قدرت خرید در شهرهای ساحلی چین است.

استارباکس

پیچیدگی بازارهای چینی . . .

پیچیدگی بازارهای چینی منجر به مشارکت‌های منطقه ای به منظور کمک در طرح‌های استارباکس برای توسعه در چین شد؛ این مشارکت‌ها منجر به شناخت ذائقه و تمایلات مصرف‌کننده چینی شد که کمک کرد تا استارباکس در بازارهای متنوع اقدام به محلی سازی تاکتیک‌های خودش بکند.

  • بخش شمالی چین – سرمایه گذاری مشترک با شرکت قهوه مِی دا پکن
  • بخش شرقی چین – شراکت با مجموعه یونی پرزیدنت تایوان
  • بخش جنوبی چین – همکاری با غذاخوری‌های ماسیم در هنگ کنگ

مزیت رقابتی استارباکس بر مبنای محصول، خدمات و خصوصیات خاص برند شکل گرفته است، که از طریق تحقیقات بازار ثابت شده بسیاری از آنها برای مشتریان استارباکس اهمیت بسزایی دارد. برندهای غربی مزیتی نسبت به برندهای محلی چینی دارند، چرا که شهرت معمولا پذیرفته شده ای در رابطه با محصولات و خدمات همواره با کیفیت بیشتر دارند که موجب می‌شود تا برندهای غربی به عنوان برندهای برتر در اذهان مصرف کنندگان جای بیفتند.

وقتی برندهای غربی سعی می‌کنند با کاستن از هزینه‌ها سهم بازار خود را افزایش دهند، آنها از استراتژی رقابتی خود تغذیه می‌کنند که مزیتی در ذهن و برداشت مصرف کننده را موجب می‌شود. علاوه بر این، برندهای غربی نمی‌توانند بطور موثر یک استراتژی کاهش قیمت گذاری را نسبت به برندهای محلی چینی حفظ کنند.

حفظ یکپارچگی نام تجاری در بازارهای جدید

برند جهانی استارباکس از ارزش بسیار زیادی برخوردار است و حفظ یکپارچگی برند بخشی اصلی و حیاتی از تمرکز فعالیت‌های بین المللی سازی استارباکس را تشکیل می‌دهد. قهوه‌چی‌های حاضر در چین به عنوان نمایندگان برند ایفا نقش می‌کردند تا به جاسازی فرهنگ استارباکس در بازار جدید و کسب اطمینان از حفظ استانداردهای سطح بالا برای کیفیت خدمات مشتری و محصول در هر یک از فروشگاه‌های قدیمی‌و جدید کمک کنند.

توانایی استارباکس در پرداختن به بازارهای در حال تغییر به توسط تحقیقات بازار اثربخش و مستمر بیشتر و بیشتر شده است. ایجاد و حفظ برند استارباکس در کلاس جهانی به معنای داشتن یک زیرساخت یا محصولات جهانی یکپارچه نیست. استراتژی بازاریابی استارباکس در چین بر اساس شخصی سازی در پاسخ به تقسیم بندی مصرف کننده هدف چینی شکل گرفته بود.

استارباکس پروفایلی گسترده و کامل از مشخصات و تحلیل ذائقه مصرف کننده‌ها تهیه کرده بود که به اندازه کافی چابک و سریع بود و به آنها اجازه می‌داد که به راحتی با تغییرات بازار تغییر کنند و یک آمیخته محصول جذاب برای ارائه به مشتری داشته باشند. علاوه بر این، تلاش این برند برای محلی سازی محصولات و خدمات آنقدر انعطاف پذیر بود که به هر فروشگاهی اجازه می‌داد تا از مجموعه متنوعی از نوشیدنی‌ها برای ارائه مشتریان خودش بهره ببرد.

منبع: آی بازاریابی

...
نویسنده : نیلوفر ابی بازدید : 3 تاريخ : جمعه 23 آذر 1397 ساعت: 21:44